JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKA ANGIELSKIEGO? PORADY DLA UCZNIÓW

Nauka angielskiego wcale nie musi być nudna i wcale nie musi się odbywać tylko w szkole! Z angielskim możesz zetknąć się w ulubionej grze komputerowej, możesz oglądać filmy na youtubie po angielsku, czytać wiadomości ze swoich ulubionych stron na portalach społecznościowych, możesz zaprzyjaźnić się z osobą z innego kraju… Możliwości jest naprawdę wiele. Jak nauczyć się angielskiego? Trochę chęci, odrobina wysiłku… I przekonasz się, że ty też dasz radę!

1. Korzystaj z autentycznych materiałów:

- zamiast filmu z lektorem wybierz film z napisami, najlepiej w języku angielskim

- zagraj w grę komputerową po angielsku – szybko przekonasz się, że świetnie ci idzie i wcale nie musisz rozumieć wszystkich słów

- posłuchaj czasem piosenek po angielsku, fajne melodie wpadają w ucho, a ty ani się obejrzysz będziesz wymawiać angielskie słowa jak twój idol/idolka

1. Practice makes perfect! Jeśli chcesz robić zaawansowane akrobacje – ćwiczysz, jeśli chcesz mieć muskuły jak Henry Cavill – ćwiczysz, jeśli chcesz stosować słówka i konstrukcje, które poznałeś na lekcji – ćwiczysz. Poznałeś/poznałaś fajne słówko? Użyj go w różnych kontekstach, powtarzaj, rymuj, wymyślaj historyjki, buduj śmieszne zdania, prowadź dziennik, naucz się łamańców językowych, odgrywaj scenki, śpiewaj… just use your imagination. It really works!
  1. Angażuj się w dodatkowe działania – przygotuj quiz, prezentację, plakat, weź udział w projekcie lub konkursie. Ryzykujesz… szóstkę!
  1. Poznaj swój styl uczenia się i dopasuj do siebie sposoby przyswajania wiedzy:

- wzrokowiec – oglądaj filmiki, obrazki, notuj

- słuchowiec – słuchaj audiobooków, piosenek, radia, oglądaj filmiki

- kinestetyk – lubisz ruch, odgrywanie scenek, gry językowe i fiszki do nauki słówek – możesz je przygotowywać samodzielnie

1. Korzystaj z różnych aplikacji i pomocnych stron. Wyszukuj informacje, ale staraj się nie korzystać z gotowców i nigdy nie wyręczaj się tłumaczem google!

Przydatne linki:

Instagram: @ewa.english

Facebook: Learn English Kids

Youtube: Learn English with EnglishClass101

Aplikacje: starsi: Duolingo, młodsi: Fun English, LearnEnglish Kids: Playtime (płatna)

Dla rodziców: Bilikid – jak nauczyć swoje dziecko angielskiego – blog dla rodziców

Powodzenia i dużo fajnej zabawy podczas nauki angielskiego!