Ładowanie Konfiguracji Stylów. Proszę czekać...

E-dziennik
Oddziały dwujęzyczne
Oddziały M. Montessori
Oddziały sportowe
Konkursy
Zawody

Dzień dobry!

W związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju oraz  koniecznością zdalnego nauczania chcemy przedstawić kilka możliwości dostępu on-line do książek oraz lektur. Polecamy także bezpłatne spektakle teatralne. Tym samym zachęcamy wszystkich uczniów do czytania oraz nauki.

                                                                    Nauczyciele bibliotekarze
                                                                    Szkoły Podstawowej nr 4 w Sandomierzu

 

Komunikat dla uczniów klas V-VIII

 W zwiaku z nauczaniem zdalnym uczniowie klas V-VIII mogą wypożyczać książki i lektury w budynku szkoły przy ul. Cieśli 2 w godz. 8:00 - 14:00.

Prosimy wszystkich o zwrot lektur zaraz po ich omówieniu. Książki są potrzebne dla kolejnych klas, które będa je wypożyczać.

 

Legendy świętokrzyskie

Poznajcie świetokrzyskie legendy. Szczególnie polecamy do wysłuchania "Legendę o Halinie Krępiance" w interpretacji Edyty Herbuś,  "Powstanie gołoborza" w intepretacji Andrzeja Piasecznego, "Czarownice świętokrzyskie" w interpretacji Krystyny Jandy oraz "Źródełko św. Franciszka" w interpretacji Sławomira Szmala.
źródło: https://parklegend.pl/audiobooki/

 

Uczniowie klas I-III

Zapraszamy do wysłuchania mądrych bajek z całego świata. Czytają je znani i lubiani sportowcy, aktorzy, dziennikarze. M. in. Jakub Błaszczykowski, Kamil Stoch, Małgorzata Domagalik

źródło: https://soundcloud.com/kulczykfoundation?fbclid=IwAR3GoNliB6p5RrHrWP-fygRhoqvDI0F9Wb_HiMNrgrGVYbijR-GJXDSQkeQ

Spotkanie z pisarką Katarzyną Ryrych

Katarzyna Ryrych to znakomita pisarka, laureatka konkursów im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. „Zachęca do czytania, do wyciągania z książek właściwych wniosków”. Jej książki nie pozostawiają nas obojętnymi. Gdy „będziemy już razem”, przeczytajcie

wtedy ze szkolnej biblioteki „Denim blue”, „Króla”, „Za wszelką cenę” czy „Wyspę mojej siostry”.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=2iLTZHiIlyY


 ToonyTool 

https://www.toonytool.com/

Strona w języku angielskim, ale bardzo prosta w obsłudze.

ToonyTool.com to darmowy internetowy kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Podczas tworzenia historyjek użytkownik może skorzystać z: tła, postaci, chmurek z tekstem, rekwizytów udostępnionych w programie lub z obrazów własnych, zapisanych na dysku komputera. Gotową pracę można pobrać w formacie JPG i wysłać e-mailem. 

Można zrobić kartkę pocztową – „Pocztówka zachęcająca do czytania” i wysłać ją na pocztę a.wiercioch@sp4sandomierz, lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Cykl „Czytam sobie”

W ramach propagowania czytelnictwa zachęcamy wszystkich moli książkowych i nie tylko do zaglądania na naszą półkę z książkami „Czytam sobie”. Będziemy tu prezentować wartościowe utwory warte przeczytania.

  1. Katarzyna Terechowicz, Wojciech Cesarz – opowiadanie „Burza”.
    źródło:https://calapolskaczytadzieciom.pl/dla-rodzicow/aktualnosci-rodzice/opowiadanie-burza-z-tomu-gorzka-czekolada/ 

Piękne opowiadanie o prawie do decydowania z własną wolą. 
Czy zawsze możemy robić tak, jak chcemy?
Czy jednak wolność ma jakieś ograniczenia?
Każde nasze działanie skutkuje określonymi konsekwencjami.
Niezbędnym elementem wolności jest odpowiedzialność.
Przeczytaj opowiadanie, a zrozumiesz dlaczego.

  1. Colin Thiele – „Chłopiec z burzy”
    źródło: https://www.wydawnictwoalbatros.com/wp-content/uploads/2018/12/STORM-BOY.pdf

Mieszkający nad brzegiem oceanu chłopiec ratuje życie trzem osieroconym pisklętom pelikana. Dzięki jego opiece wyrastają one na piękne ptaki. Niezwykle wzruszająca, pełna humoru opowieść o szczególnej więzi łączącej chłopca z jednym z ptaków. Rezygnuje on z wolności i ……

       3. „Masz tę moc” - książka dla dzieci o koronawirusie
        źródło: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło na swojej stronie darmową książkę elektroniczną o koronawirusie. Książka jest dla dzieci i dla tych, którzy potrzebują wytłumaczyć najmłodszym w sposób jasny, zrozumiały i przede wszystkim spokojny czym jest koronawirus i co robić, by się przed nim ustrzec.

       4. „Bajki filozoficzne” Michel Piquemal.

M. Piquemal w książce „Bajki filozoficzne” zamieścił 63 krótkie bajki i przypowieści. Dzięki nim poznacie greckich filozofów, opowieści z dalekich Chin i Persji. Ich lektura służy nie tylko rozrywce ale skłania nas do zastanowienia i przemyśleń o rzeczach ważnych. Są one jakby „otwartymi drzwiami do indywidualnej czy wspólnej refleksji”. Czytając, nie musicie skupiać się tylko na dosłownym ich znaczeniu, ale możecie wykroczyć dalej. Możecie dyskutować z kolegami, rodzicami na powstałe po ich lekturze pytania.Ta niezwykła książka jest polecana przez Fundację ABC Cała Polska Czyta Dzieciom.

Wysłuchajcie dwóch interpretacji takich przypowieści – „Trzy sita” oraz „Stary dzban”.

       źródło "Trzy sita": https://www.youtube.com/watch?v=739Sg122xtI

       źródło "Stary dzban": https://www.youtube.com/watch?v=3D6f65pNe6M

      5. Paweł Beręsewicz – „System”

Opowiadanie z książki „Gorzka czekolada” t. 1. Jest to „ważna książka o ważnych sprawach- na ważny wiek”. Opowiadanie „System” traktuje o roli życzliwości w naszych relacjach z ludźmi. Jego bohaterowie żyją w świecie, w którym za miłe słowa i gesty zbiera się punkty. Gdy jest ich za mało, powstaje debet na urządzeniu, które każdy otrzymuje po urodzeniu. A wtedy świat wokół bardzo się zmienia. Czym jest życzliwość? Czy można ją wycenić?

Barbara Kosmowska – „Szacun i gorzka czekolada”

Jedną z najważniejszych wartości w życiu jest szacunek. Nie tylko, gdy okazujemy go innym ale także sobie. Każdy z nas powinien „myśleć po swojemu i bronić swoich racji. Ludzie cieszący się szacunkiem są szczerzy i uczciwi”. Czy tak również myślały bohaterki opowiadania Aniela, Zuza i Kaśka?

       źródło: https://youtu.be/P0aN-teQd-Q

       6. Paweł Beręsewicz – „Pstryk”

„Fejs to jest studnia. Jak już coś wpadnie to nie wyłowisz”. I o tym właśnie pisze autor w opowiadaniu „Pstryk” ze zbiory opowiadań „Gorzka czekolada” t. 2. Internet tylko z pozoru jest anonimowy. „Zabawne” zdjęcie, bezmyślnie wrzucone do sieci, spowodowało lawinę złośliwych memów i komentarzy. Gruby, bohater opowiadania, stał się ich ofiarą. Zamieszczone zdjęcie stało się przyczyną hejtu, którego nie można już było zatrzymać. Wszystko co robimy ma określone konsekwencje. Czy zastanawiacie się nad tym, gdy umieszczacie coś w sieci?

 

Internetowy Teatr dla szkół TVP

iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który realizujeTelewizja Polska S.A. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce. 

https://iteatr.tvp.pl/36866129/spektakle

Źródła darmowych książek i biblioteki cyfrowe:

WolneLektury.pl

www.wolnelektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki.

Lektury.gov.pl

https://lektury.gov.pl/

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki.

Polska poezja

https://polska-poezja.pl/

Polska poezja czytana przez najlepszych polskich aktorów.

Back to top

W dniach 18.03.2024 - 20.03.2024 w naszej szkole odbywają się Rekolekcje Wielkopostne. 

Uczniowie spotykają się z nauczycielami o godz. 8.00 i wychodzą w sposób zorganizowany i wracają do szkoły około godz. 10.00 również pod opieką nauczycieli. Pozostałe lekcje odbywają się zgodnie z harmonogramem. Klasy I-III odbywają rekolekcje w Kościele Nawrócenia Świętego Pawła, a klasy IV-VIII w Kościele Podwyższenia Krzyża.