pck

Wszyscy mogą w ten czy inny sposób,

każdy w swej dziedzinie i w miarę swych sił,

przyczynić się w jakimś stopniu do […] szlachetnego dzieła.

Henry Dunant

Polski Czerwony Krzyż jest częścią Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Znakiem Polskiego Czerwonego Krzyża jest równoramienny krzyż koloru czerwonego na białym tle występujący w połączeniu z nazwą „Polski Czerwony Krzyż”.

PCK w wypełnianiu swojej misji kieruje się zawsze 7 zasadami:

1. Humanitaryzm
  2. Bezstronność
  3. Neutralność
  4. Niezależność
  5. Dobrowolność
  6. ​Jedność
  7. Powszechność

Kim jesteśmy?

Szkolne Koło PCK skupia dzieci i młodzież z klas 4 - 8. Ciekawostka: pierwsze SK PCK powstały w roku 1921. Do założenia koła wystarczy 10 osób.

Jak działamy?

Działania Polskiego Czerwonego Krzyża to przede wszystkim praca na rzecz potrzebujących, uwrażliwianie społeczeństwa na krzywdę ludzką i promocja idei niesienia bezinteresownej pomocy.

Cele Szkolnego Koła PCK

Głównym celem działalności szkolnego koła PCK jest aktywizacja środowiska szkolnego w duchu humanitaryzmu i niesienia pomocy potrzebującym.

Cel ten realizowany jest przez następujące cele szczegółowe:

• pomoc ludziom potrzebującym;
  • promowanie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka;
  • rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych osób (chorych i ubogich);
  • pomoc ludziom dotkniętym wypadkami losowymi;
  • kształtowanie postaw brania odpowiedzialności za najbliższe otoczenie;
  • pomoc doraźna poprzez uczestnictwo w zbiórkach np. żywności, odzieży, książek, zabawek;
  • udział w akcjach świątecznych;
  • udział w akcjach charytatywnych;
  • udział w kwestach organizowanych przez Zarząd Rejonowy PCK;
  • współpraca z Oddziałem Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyżaw Sandomierzu;
  • działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa poprzez edukację dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy;
  • kształtowanie właściwych postaw prozdrowotnych wśród dzieci;
  • promowanie zdrowego stylu życia, racjonalnego odżywiania i aktywności ruchowej;
  • zapobieganie uzależnieniom;
  • profilaktyka chorób;
  • stwarzanie dogodnych warunków do rozwijania umiejętności i samorealizacji dzieci i młodzieży;
  • przygotowanie dzieci i młodzieży do dalszej działalności w PCK w życiu dorosłym.

Opiekunka Szkolnego Koła PCK: Izabela Kozłowska