Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Sandomierzu

Polski Czerwony Krzyż to organizacja zrzeszona w największym ogólnoświatowym ruchu humanitarnym. Na poziomie krajowym funkcjonuje Zarząd Główny PCK, w województwach - Oddziały Okręgowe, a na szczeblu powiatowym - Oddziały Rejonowe.

Oddział Rejonowy PCK znajdujący się przy ul. Mariackiej w Sandomierzu to instytucja nadrzędna dla szkół z naszego powiatu. Oddział koordynuje pracę szkół, zachęca do udziału w różnorodnych akcjach promujących dbałość o zdrowie, do włączania się w akcje na rzecz osób potrzebujących, prezentuje sposoby udzielania pierwszej pomocy. PCK inspiruje uczniów do udziału w konkursach.

Nauczyciele wraz z opiekunem koła PCK oraz uczniowie gimnazjum, a obecnie szkoły podstawowej, regularnie współpracują z Oddziałem Rejonowym PCK od 1999r.

Dom Pomocy Społecznej w Sandomierzu

Dom Pomocy Społecznej w Sandomierzu znajduje się przy ulicy Czyżewskiego. Zapewnia on warunki do życia seniorom, osobom starszym i niepełnosprawnym. Od 2006 roku szkoła współpracuje z DPS, organizując dla mieszkańców koncerty, przedstawienia, uczestnicząc w warsztatach kulinarnych, wycieczkach oraz zajęciach z zakresu terapii zajęciowej.

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji. Caritas realizuje swoją misję poprzez m.in. organizowanie pomocy o charakterze charytatywnym.

Caritas Diecezji Sandomierskiej włącza się m.in. w ogólnopolskie akcje takie jak: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Jałmużna Wielkopostna.

Siedziba Caritas w Sandomierzu, z którą współpracuje nasza szkoła, znajduje się przy ul. Opatowskiej.

Dom Dziecka w Stalowej Woli

Dom Dziecka jest placówką opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci, która zapewnia im całodobową opiekę, kształcenie oraz zaspokaja ich podstawowe potrzeby. Współpraca z Domem Dziecka w Stalowej Woli rozpoczęła się w 2007 roku. Uczniowie gimnazjum a później szkoły podstawowej zbierali dary dla dzieci z domu dziecka, przygotowywali inscenizacje i przynajmniej raz w roku szkolnym odwiedzali tę placówkę.

Fundacja Kocia Wyspa

Fundacja Kocia Wyspa posiada status Organizacji Pożytku Publicznego.Zajmuje się pomocą bezdomnym i wolno żyjącym kotom. Zadaniem fundacji jest skoordynowanie różnych form pomocy zwierzętom. Za środki pozyskane ze zbiórek i darowizn fundacja finansuje leczenie i karmienie kotów bezdomnych i wolnożyjących. Szkoła przyłącza się do akcji zaproponowanych przez tę instytucję. Fundacja Kocia Wyspa znajduje się przy ul. Poniatowskiego w Stalowej Woli.

Schronisko dla zwierząt Przytulisko na Wiśniowej

Schronisko dla zwierząt utworzone przez Sandomierskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt zajmuje się opieką nad bezdomnymi, skrzywdzonymi przez człowieka psami. Stara się również organizować adopcję psów. W schronisku działają wolontariusze, którzy zajmują się opieką nad zwierzętami, pozyskiwaniem funduszy lub karmy dla zwierząt, naprawą sprzętu. Organizują również tzw. Dogtrekking Wiśniowy, czyli przebiegnięcie trasy 6 do 12 km z towarzyszącymi biegaczom psami. Cel, jaki przyświeca organizatorom wydarzenia to promocja sandomierskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt. Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczą w działaniach zmierzających do poprawy losu zwierząt.

Zamojski Ogród Zoologiczny

Zoo w Zamościu jest jedyną tego typu placówką w województwie lubelskim i ważnym punktem na mapie turystycznej miasta i regionu. Prezentuje różnorodność flory i fauny – ok. 2000 zwierząt. Ogród zoologiczny, chcąc zaangażować dzieci i młodzież do opieki nad zwierzętami, zaproponował udział w akcji adopcyjnej zwierzęcia. Akcja ta polega na współfinansowaniu kosztów utrzymania i leczenia zwierzęcia.Nasza szkoła zaadoptowała rysia Romeo i sukcesywnie przekazuje datki oraz karmę.