W dniach 13.01.2020-24.01.2020 w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu gościli wolontariusze z międzynarodowego programu AIESEC. Byli to: Bronte Le Quesne z Australii, Alexis Cobian Arrevillaga z Meksyku oraz Iris Li z Chin. Pomysł wypróbowania tego rodzaju kontaktu dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej z osobami z innych krajów wyszedł od zaprzyjaźnionych nauczycieli języka angielskiego z Collegium Gostomianum. I Liceum jest obok SP4 drugą szkołą w Sandomierzu prowadzącą oddziały dwujęzyczne. Nauczyciele obu szkół współpracują ze sobą i często wymiejąją się cennymi doświadczeniami, aby na bieżąco dbać o poziom kształcenia i dopasowywać metody pracy do potrzeb uczniów. I LO gościło już u siebie wolontariuszy z tego programu wielokrotnie. Wolontariusze z AIESEC realizowali w Szkole Podstawowej nr 4 specjalny program, w ramach którego przekazywali informacje kulturowe o swoich krajach, uczestniczyli w lekcjach języka angielskiego oraz w zajęciach dodatkowych z uczniami. Wizyta wolontariuszy w SP 4 trwała dwa tygodnie i objęła wszystkie oddziały, zarówno najmłodszych, jak i starszych uczniów, w szczególności klasy dwujęzyczne. Zajęcia odbywały się w formie zabaw, quizów, prezentacji multimedialnych, konwersacjii pracy w grupach. Podczas lekcji dzieci zadawały wiele pytań, porównywały Polskę, Australię, Meksyk i Chiny pod kątem życia rodzinnego, świąt, potraw, zwyczajów, szkoły. Pobyt wolontariuszy był świetną okazją do rozwijania umiejętności językowych, w szczególności mówienia. Uczniowie mieli wiele możliwości posługiwania się językiem angielskim w codziennych sytuacjach. Zaproszeni goście uczestniczyli także w zajęciach dodatkowych takich jak lekcja gry w badmingtona, spędzali z uczniami czas na siłowni, na kręglach, na łyżwach, byli razem w kinie, na pizzy. Wolontariusze docenili także serdeczność i życzliwość rodzin naszych uczniów, które gościły ich u siebie w domach i fantastycznie zadbały o to by goście czuli się jak u siebie w domu. Wizyta wolontariuszy z programu AIESEC była niewątpliwie ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło dzieciom na spojrzenie na świat z perspektywy innych kontynentów, ale także umożliwiło promowanie wizerunku Sandomierza jako miasta otwartego i przyjaznego turystom.